small 1

KONTAKT


PĘKNIĘTY ZĄB

Popękane zęby

Pęknięte zęby wykazują wiele rodzajów objawów, w tym ból podczas żucia, wrażliwość na temperaturę, a nawet uwolnienie presji gryzienia. Często przychodzi i odchodzi ból, co utrudnia diagnozowanie przyczyny dyskomfortu. Żucie może powodować ruch pękniętych części zęba, a miazga w zębie staje się podrażniona. W tym samym czasie, gdy uwalnia się uciążliwy nacisk, pęknięcie może szybko się zamknąć, powodując ostry ból. W końcu miazga ulegnie uszkodzeniu i ząb będzie konsekwentnie boleć, nawet gdy się nie żuje. Jest możliwe, że pęknięcia mogą prowadzić do infekcji tkanki miazgi, która może rozprzestrzeniać się do kości i dziąseł otaczających problematyczny ząb.

Rodzaje pęknięć

Szaleje linie

Są to małe pęknięcia, które wpływają tylko na zewnętrzną szkliwo zęba. Te pęknięcia są częstsze u dorosłych. Tego typu pęknięcia są powierzchowne i zwykle nie budzą obaw.

Pęknięty Cusp

Kiedy guzek zostanie osłabiony, może dojść do złamania. Grzbiet może się zepsuć lub zostać usunięty przez dentystę. Złamanie złamania rzadko uszkadza miazgę, więc kanał korzeniowy nie jest konieczny. Twój dentysta zazwyczaj przywróci ząb pełną koroną.

Pęknięty ząb

Ten rodzaj pęknięcia rozciąga się od żującej powierzchni zęba i pionowo migruje w kierunku korzenia. W niektórych przypadkach pęknięcie może rozciągać się poniżej linii dziąseł. Możliwe jest, że pęknięcie rozszerzy się dalej do korzenia. Uszkodzenie miazgi jest powszechne. W takim przypadku zwykle konieczne jest leczenie kanałowe. Pęknięty ząb, który nie jest leczony, pogorszy się, powodując utratę zęba. Dlatego niezbędne jest wczesne wykrywanie.

Podziel zęby

Dzielony ząb jest zwykle wynikiem nieleczonego pękniętego zęba. Można go rozpoznać po pęknięciu z wyraźnymi odcinkami. Ten typ zęba nigdy nie zostanie zachowany w stanie nienaruszonym. Jednak pozycja i zasięg problemu będą dyktować, czy jakakolwiek część zęba może zostać uratowana. Czasami leczenie endodontyczne przez lekarzy i rekonstrukcja przez dentystę można wykorzystać do uratowania części zęba.

Pionowe złamanie korzenia

Pionowe złamanie korzenia zaczyna się od korzenia i rozciąga się w kierunku powierzchni żucia zęba. Niestety, wykazują minimalne objawy i mogą pozostać niezauważone. Leczenie polega na chirurgii endodontycznej, jeśli część zęba można uratować poprzez usunięcie złamania korzenia. W przeciwnym razie ząb będzie musiał zostać usunięty.

Ból zęba? Opuchlizna?
Zadzwoń natychmiast po konsultacje: 516-441-5060.
Doktor mówi po polsku!